El pavelló poliesportiu “René Marigil” de Sagunt va acollir dissabte passat una nova edició del Concurs de Playbacks que, anualment, organitza la Federació Junta Fallera de Sagunt. Més de 1.600 persones van presenciar aquest esdeveniment que van presentar els membres de la directiva de la Federació Junta Fallera de Sagunt, Nathalie Martin i Pako Giménez.

PlaybacksM16_25 PlaybacksM16_23 PlaybacksM16_22 PlaybacksM16_21 PlaybacksM16_20 PlaybacksM16_19 PlaybacksM16_17 PlaybacksM16_16 PlaybacksM16_15 PlaybacksM16_14 PlaybacksM16_13 PlaybacksM16_12 PlaybacksM16_11 PlaybacksM16_10 PlaybacksM16_9 PlaybacksM16_8 PlaybacksM16_6 PlaybacksM16_5 PlaybacksM16_4 PlaybacksM16_3 PlaybacksM16_2 PlaybacksM16_1

Enguany van ser 26 les falles de la comarca que van participar en el concurs, amb un elevat nivell en les actuacions que demostra que cada vegada les comissions del Camp de Morvedre es prenen més de debò aquest concurs que com cada any es converteix en un dels actes més esperats del calendari faller de la nostra ciutat.

A més dels muntatges del concurs, la jornada la van completar les actuacions dels Presidents i Presidenta de les falles de FJFS i el de les Falleres Majors, tots dos fora de concurs.

PlaybacksM16_18 PlaybacksM16_7

El jurat es va prendre el seu temps per a deliberar, la qual cosa demostra la dificultat de l’avaluació, finalment el guanyador va ser un any més la Falla el Romano, un dels grans favorits de l’especialitat, amb el muntatge “Express Burlesque”, amb una espectacular posada en escena i liderat per Sara Cardona interpretant a Cristina Aguilera.

PlaybacksM16_29 PlaybacksM16_39 PlaybacksM16_38 PlaybacksM16_37 PlaybacksM16_36 PlaybacksM16_35 PlaybacksM16_34 PlaybacksM16_33 PlaybacksM16_32 PlaybacksM16_31 PlaybacksM16_30

La relació completa de premis va ser la següent:

MILLOR PLAYBACK:

  • Primer Premi – El Romano.
  • Segon Premi – La Palmera.
  • Tercer Premi – Plaza Rodrigo.

MILLOR INTERPRETACIÓ:

  • Primer Premi – La Palmera.
  • Segon Premi – Mare Nostrum.
  • Tercer Premi – Els Vents.

MILLOR COREOGRAFIA:

  • Primer Premi – El Palleter
  • Segon Premi – Plaza Rodrigo.
  • Tercer Premi – El Romano.

ENGINY I GRACIA:

  • Primer Premi – Plaza del Sol.
  • Segon Premi – Sant Francesc.
  • Tercer Premie – Av. Doctor Pals.

MILLOR ESCENOGRAFIA I VESTUARI:

  • Primer Premi – El Romano.
  • Segon Premi – Plaza Rodrigo.
  • Tercer Premi – La Vila.

D’altra banda, el diumenge, dia 7 de Febrer, es va celebrar el certamen de Playbacks infantil, que van presentar Laura Catalunya i Juanjo Melchor i que va comptar també amb la participació dels fallers i falleres infantils de les comissions de la comarca. El certamen va estar amenitzat pel grup “El Cantaballa Giletà”.

PlaybacksInf16_33 PlaybacksInf16_35 PlaybacksInf16_37 PlaybacksInf16_3

PlaybacksInf16_8 PlaybacksInf16_7

També van començar aquest cap de setmana les Nits d’Albaes que durant els divendres de febrer recorreran els casals fallers de totes les falles de Federació Junta Fallera de Sagunt. El dia 5 va ser el torn del Sector III, començant en l’Ajuntament de Sagunt i casa de la Fallera Major de FJFS, Beatriz Alós.

NitAlbaesS3_16_3 NitAlbaesS3_16_4 NitAlbaesS3_16_12  NitAlbaesS3_16_11 NitAlbaesS3_16_10 NitAlbaesS3_16_9 NitAlbaesS3_16_8 NitAlbaesS3_16_7 NitAlbaesS3_16_6